Cesta a pobyt

V tejto časti sa, spoločne s konkrétnymi odkazmi na rôzne webové stránky, dozviete užitočné informácie, týkajúce sa dopravy priamo na miesto vášho pobytu, miestnej meny, čo si vziať so sebou/na seba, oficiálnych aj reálnych podmienok vstupu do krajiny i ako dlho sa podľa oficiálnych miestnych zákonov môžete v krajine zdržať, bezpečnostnej situácie, miestneho podnebia (klimatických podmienok) a časového pásma.

Doprava

Čo sa týka dopravy na miesto (letenky, prípadne časovo a finančne náročnejšie a termínovo obmedzenejšie plavby loďou z Európy na americký kontinent), to je jediné, čo si záujemci o pobyt zaisťujú sami, no v prípade záujmu môžeme v tomto poradiť a s rezerváciou leteniek, či lodnej dopravy, vám môžeme pomôcť. Najlepšie ceny jednosmerných leteniek (v prípade, ak by ste chceli navštíviť viac destinácií a vrátiť sa z inej krajiny, alebo zostať dlhodobejšie, či dokonca natrvalo) sa dajú zakúpiť v cenách približne už od 400 Eur, priame spiatočné letenky – napr. Viedeň – Bogota – Viedeň, sa pohybujú od ceny cca 619 Eur, spiatočné lety z Budapešti (Maďarsko) do Bogoty dokonca už od 419 Eur (informácie sú platné k dátumu 15.9. 2024). Všetko samozrejme závisí od toho, v akom termíne, odkiaľ a s ktorou konkrétnou leteckou spoločnosťou budete letieť a pod.. Tu je odkaz (link) na stránku, kde si môžete porovnať ceny jednotlivých leteckých spoločností a zároveň tiež rovno zarezervovať (zakúpiť) vami vybrané letenky – s konkrétnou spoločnosťou na konkrétny termín:

https://cestovanie.pelikan.sk/letenky/do-kolumbie

Tu je odkaz na ďalšiu stránku, kde si môžete porovnať ceny a zarezervovať si letenku z Prahy (ČR), odkiaľ môžete letieť od ceny cca 18.000 Kč/720 Eur za obojsmernú letenku (informácie sú platné k dátumu 15.9. 2024):

https://www.kiwi.com/cz/search/results/praha-cesko/bogota-kolumbie/anytime/anytime?sortBy=price

Hlavné mesto Kolumbie – Bogota nieje cieľová destinácia – je to len prvá hlavná zastávka, kam sa musíte dopraviť z vašej krajiny na americký kontinent (do Kolumbie). Z Bogoty je najjednoduchšie si zakúpiť letenku do neďaleko vzdialeného mesta od miesta vášho pobytu – Villagarzón, kde už sa osobne stretneme, vyzdvihneme a prepravíme vás priamo na miesto pobytu, kde sa bude všetko odohrávať. Môžete si samozrejme spraviť aj dlhší výlet a namiesto leteckej dopravy si z Bogoty zvoliť autobusovú dopravu. Možností je viac, všetko záleží na vás, ako sa rozhodnete a ako vám to bude na základe vašich plánov najviac vyhovovať. Odkaz na letenky z mesta Bogota do mesta Villagarzón v slovenskom jazyku a ceny v eurách nájdete napr. tu – let trvá približne 1,5 hod. a jednosmerné letenky sa dajú zakúpiť od 76 Eur/1900 Kč.:

https://www.kiwi.com/sk/search/results/bogota-kolumbia/villagarzon-kolumbia/anytime/no-return/?sortBy=price

Odkaz na stránku v českom jazyku a ceny leteniek v českých korunách nájdete tu:

https://www.kiwi.com/cz/search/results/bogota-kolumbie/villagarzon-kolumbie/anytime/no-return/?sortBy=price

V hornom menu si v pravej časti stránky môžete ľahko vybrať jazyk a menu, ktoré vám najviac vyhovujú.

Spraviť si prehľad, prípadne si letenky z Bogoty do Villagarzón rovno aj zakúpiť, môžete tiež na stránkach miestnych leteckých spoločností (Satena, Avianca, Latam). Tu sú odkazy na ich webové stránky:

https://www.satena.com

https://www.avianca.com/es/?

https://www.latamairlines.com/pe/es?

Miestna mena

V Kolumbii sa platí kolumbijským pesom (COP). Odporúčame si vziať dostatok hotovosti v dolároch, alebo v eurách, ktoré si u nás priamo na mieste môžete bez problémov zameniť za miestnu menu – a to dokonca za výhodnejší kurz, oproti miestnym zmenárňam. Navyše ušetríte čas, je to celkovo pohodlnejšie a príjemnejšie. Platiť môžete na väčšine miest samozrejme aj kartou, no niektoré obchody, alebo na trhoch berú len hotovosť a je to celkovo výhodnejšie, pretože v niektorých obchodoch – všeobecne v latinskej Amerike je možné dojednať zľavu (väčšinou 10%) za platbu v hotovosti. Kurz sa neustále mení, no pre predstavu – 1 EURO má hodnotu približne 4.200 COP, 1 DOLÁR má hodnotu približne 3.900 COP (+/- pár stoviek pesos – všetko závisí od aktuálneho kurzu). Aktuálne kurzy (Eur – COP) nájdete napríklad tu, no majte na pamäti, že toto sú takzvané stredné (približné) internetové kurzy, avšak v reále sú tieto kurzy nižšie:

https://kurz-euro.zones.sk/kurzy/COP-peso-kolumbia/

Aktuálny kurz CZK – COP tu:

Kurzy měn – kurzovní lístek ČNB | Kurzy.cz

Miestna klíma, alebo čo si vziať na seba/so sebou…

… sme vás už čiastočne informovali tiež v sekcii „DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE“, ďalšie informácie nájdete tu:

Čo sa týka miestnej klímy – celoročne je na mieste pomerne teplo, keďže sa celá oblasť Putumayo nachádza v tesnej blízkosti rovníka, teplota behom roka kolíše len málo, väčšinou stačí mať so sebou ľahšie oblečenie + nejakú tú mikinu. Určite odporúčame tiež nepremokavé oblečenie – napríklad pončo (dá sa zakúpiť tiež u nás na mieste). Celkovo sa na mieste striedajú dve ročné obdobia – obdobie sucha/leta (približne od októbra do marca) a takzvané obdobie dažďov/zimy – vo zvyšnom období (čiže približne od apríla do septembra). Ale je to veľmi individuálne, prší prakticky celoročne, no v období dažďov/zimy je všeobecne viac daždivo. No aby vás to nezmiatlo, pre upresnenie informácií – obdobie zimy neznamená, že by v Kolumbii snáď bola klasická zima – taká, akú poznáme napr. v Európe. Na mieste pobytu, kde sa všetko odohráva, sneh nehrozí, ale v období zimy je obdobie dažďov, takže tu väčšinou prší, no nie stále, vyjde aj slniečko, ktoré pekne páli… Všetko záleží od toho, aké má počasie zrovna „náladu“ – je to nevyspytateľné, všeobecne sa na celom svete počasie poslednou dobou dosť mení, no na mieste je príjemná klíma – v takzvanom „zimnom období“ okolo 20 stupňov, ale cez deň sa môže vyšplhať aj na 30°C. Každé obdobie má svoje výhody. Takisto odporúčame si vziať niečo na hlavu (a nie, nemyslíme tým tabletky : )), napríklad nejaký klobúk, alebo šiltovku na ochranu pred slnkom. Môžu sa hodiť tiež plavky, ktoré sa vám môžu zísť napríklad pri návšteve vodopádov, kde sa môžete okúpať v miestnych prírodných bazénoch a priezračne čistých riekach. No a v neposlednom rade sa môže hodiť aj vhodná obuv do prírody, kde sa môžete zablatiť (čižmy, náhradné tenisky, crocsy a pod.), tak len aby ste s tým počítali… Nieje na škodu si zaobstarať aj (ideálne) prírodný repelent, či (tiež) moskytiéru – no napr. my osobne väčšinou nemáme potrebu tieto veci používať.

Taktiež doporučujeme si vziať nabíjačku (adaptér), ktorá je vhodná do kolumbijskej elektrickej zástrčky. V Kolumbii sú elektrické zásuvky typu A alebo B.

Typ A má dva ploché paralelné kolíky a typ B má dva ploché paralelné kolíky a uzemňovací kolík.

V Kolumbii je voltáž 110 V a frekvencia napätia je 60 Hz. Cestovatelia to riešia tiež univerzálnou nabíjačkou, ktorá sa dá použiť na viacero typov elektrických zásuviek po celom svete. Pre vaše väčšie pohodlie si tento adaptér môžete zakúpiť tiež u nás priamo na mieste.

Podmienky vstupu do krajiny

Na internete môžete nájsť množstvo informácií, čo všetko potrebujete na vstup do Kolumbie, ako aj informácie o aktuálnej bezpečnostnej situácii a ďalšie. Na základe našeho dlhodobého pobytu v krajine a tiež našej dlhodobejšej praxe pri prechádzaní konkrétnych hraníc (vstupy a výstupy nielen z/do Kolumbie) vieme, že informácie, týkajúce sa podmienok vstupu a bezpečnostnej situácie v krajine, ktoré sa uvádzajú na oficiálnych stránkach ministerstiev, často, žiaľ, nie sú úplne pravdivé a väčšinou sú dosť zavádzajúce (dezinformačného charakteru), na základe čoho vytvárajú bežným ľuďom zbytočnú prácu a s tým spojené zbytočné nepríjemnosti. Na vstup vám stačí naozaj len platný cestovný pas (pre istotu – čo sa týka dátumu vypršania jeho platnosti – platný min. 6 mesiacov od posledného dňa odchodu z krajiny, ktorú navštívite ako vašu poslednú destináciu, z ktorej sa budete vracať späť do vašej domovskej krajiny) a nič iné. Nikdy sme sa nestretli s vyžadovaním žiadneho povinného očkovania, ani so zlou bezpečnostnou situáciou, nech už sme prechádzali akékoľvek hranice takmer po celej južnej Amerike a krátkodobejšie, či dlhodobejšie sme sa zdržovali napr. v rôznych oblastiach Brazílie, Paraguaya, Bolívie, Peru, Ekvádoru, Kolumbie a čiastočne aj Argentíny, napriek tomu, že ako v médiách, tak na oficiálnych stránkach rôznych ministerstiev ľudí dosť strašili/strašia, nech už na to mali/majú akýkoľvek dôvod… Či už sa to týkalo povinného očkovania, povinných oficiálnych originálnych dokladov, ako je napr. do španielskeho jazyku úradne preložený tzv. „apostilovaný výpis z registra trestov (vaša beztrestnosť)“ z vašej krajiny, vyplňovania nejakých formulárov – či už online, alebo priamo na hraniciach v papierovej podobe, či bezpečnostnej situácie, kedy sa pomerne nedávno napr. Ekvádor stal podľa ministerstiev a mainstream médií „najnebezpečnejším miestom na svete“ a podobné nezmysli… na základe čoho (keď nepočítame tiež celému svetu známu tzv. „pandémiu“) ohromne padol v týchto krajinách turizmus, čo pocítili tak, ako vždy, tí najobyčajnejší ľudia, ktorí prakticky žijú len z turizmu. My sme presne v tej dobe vstupovali do Ekvádoru a ako na hraniciach, kde po nás ani vtedy, ani neskôr nič iné ako platný cestovný pas nevyžadovali, tak v konkrétnych – hlavne väčších mestách, kam odporúčali vôbec nevstupovať a celú krajinu odporúčali okamžite opustiť, bol naozaj kľud a ľudia si žili svoj bežný život, tak, ako aj predtým. Takže tieto pravdivé neskreslené informácie máte doslova, ako sa hovorí, z prvej ruky. Na oficiálnych stránkach ministerstva zahraničných vecí (SK) dokonca pravdivo neuvádzajú (ak to náhodou už neopravili) ani takú základnú informáciu, ako je správny miestny čas, pritom v Kolumbii sa čas už dávno celoročne nemení – je stále rovnaký. Nuž, čo k tomu dodať – každý si sám môže spraviť obrázok o dôveryhodnosti týchto inštitúcií…

Musíme však zároveň podotknúť, že naše skúsenosti s hraničnými prechodmi sa týkajú len prechádzania pozemných hraníc, ale s letiskami skúsenosť nemáme – do latinskej Ameriky sme sa prepravili výletnou loďou a ani tam nebol žiadny problém (očkovaní niesme ani na žltú zimnicu, ani na žiadny, vďaka veľmi výbornému marketingu – resp. dlhodobo veľmi dobre premyslenej a naplánovanej profesionálnej manipulácii, celosvetovo veľmi „nebezpečný vírus“ : )). No všetko je samozrejme tak, ako vždy, na vašom vlastnom uvážení, ako konkrétne sa zariadite.

Oficiálne sa v Kolumbii môžete zdržať 3+3 mesiace v roku, takže s predĺžením po troch mesiacoch môžete oficiálne zostať v Kolumbii dohromady až 6 mesiacov za každý kalendárny rok. Stačí si prísť na najbližšie hranice pre razítko, prípadne vyplniť formulár cez internet, no s týmto online postupom osobné skúsenosti nemáme. A to je všetko : ). Ešte raz upozorňujeme, že sa nejedná o oficiálne informácie, ktoré si môžete nájsť na oficiálnych stránkach vašeho ministerstva zahraničných vecí, ale reálne, ktoré máme osobne odskúšané v praxi. Ako bude v praxi všetko prebiehať, môže tiež záležať od konkrétneho úradníka na hraniciach a tiež z ktorej (vašej domovskej) krajiny prichádzate – akú „nálepku“ vám pri narodení dali, čiže ktorého konkrétneho „štátu“ ste príslušníkom (občanom). My sme cestovali so slovenskými cestovnými pasmi a zatiaľ sme žiadne problémy na hraniciach rôznych krajín latinskej (južnej) Ameriky nikdy nezažili a nič iné ako cestovný doklad od nás nikdy nikde – nech už sa jednalo o ktorékoľvek hranice južnej Ameriky, ktorými sme prechádzali, nikto nevyžadoval, napriek oficiálnym informáciám, ktoré sa uvádzali na internete a v TV, takže len toľko k tomu z našej strany…

Tu sú odkazy na oficiálne stránky ministerstiev, informácie uvedené na týchto stránkach odporúčame brať s naozaj veľkou rezervou…

Slovensko:

Kolumbia | Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (mzv.sk)

Česká republika:

Doklady | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (gov.cz)

Bezpečnosť

Všeobecne (nielen na celom území latinskej Ameriky) platí, že treba by obozretný a nechodiť na nevhodné miesta, napr. do oblastí, ktoré sú všeobecne známe ako menej bezpečné, alebo vyložene nebezpečné. S nami máte istotu bezpečného prostredia, keďže ako miestni obyvatelia, ktorí na mieste dlhodobo žijú, máme prehľad a vieme, ktoré mestá (resp. skôr konkrétne miesta v daných mestách) sú bezpečné a ktorým miestam je lepšie sa naopak radšej vyhnúť. Miesto vašeho pobytu (ubytovanie, ceremónií a všeobecne široké okolie, kde sa všetko odohráva), je považované za bezpečné a kľudné, čo môžeme na základe našich dlhodobých skúseností potvrdiť, takže sa naozaj nieje čoho obávať. Samozrejme, tak, ako aj kdekoľvek inde na svete platí všeobecné pravidlo, že si treba (logicky) dávať pozor na svoje osobné veci (aspoň mi to tak dlhodobo odjakživa robíme), kôli prípadným tzv. vreckovým zlodejom, aj keď na základe našej dlhodobej praxe pozorujeme, že ľudia si na to všeobecne veľký pozor nedávajú a napriek tomu nemali žiadny problém s nepríjemnou skúsenosťou krádeže – možno mali všetci len štastie… : ), ale netreba to samozrejme podceňovať. Miestni obyvatelia sú všeobecne milí, každý sa väčinou prirodzene usmieva, na každom rohu znie typická latinskoamerická hudba (Cumbia), ľudia si bežne často spievajú a radi vám v prípade potreby ochotne poradia, s čím budete potrebovať. Samozrejme od toho všetkého sme tu v prvom rade my, takže sa na nás neváhajte v prípade potreby s čímkoľvek obrátiť.

Časové pásmo

Ako sme už (narozdiel do takého (SK) ministerstva, ktoré to evidentne nevie a (nielen) tieto informácie má nejaké dopletené a tým pádom, ako sme sa už bavili, sa dopúšťa dezinformácií), spomínali vyššie – v Kolumbii sa čas nemení – je počas celého roka rovnaký a časový rozdiel záleží od toho, ako sa čas mení vo vašej krajine. Podľa daného obdobia je v Kolumbii buď mínus 6, alebo mínus 7 hodín, oproti štandardnému stredoeurópskemu času (SEČ).